Розвиток дошкільної освіти Юр’ївського району
Дошкільна освіта в Україні визнана державою як первинна складова неперервної освіти, головне завдання якої – забезпечення повноцінного фізичного, психічного, духовного здоров’я дитини.
Упродовж останніх років система дошкільної освіти району набула стабільних тенденцій щодо свого розвитку та якісного оновлення. Мережа дошкільних навчальних закладів залишається сталою. В районі працює: 5 дошкільних навчальних закладівкомунальної власностізагального розвитку та 4 дошкільних підрозділи в навчально-виховних комплексах (Жемчужненський, Новогригорівський, Олександрівський, Шандрівський).
У 2017 році планується відкриття дошкільного відділення Преображенського НВК.
Діяльність дошкільних навчальних закладів в 2017 році спрямована на реалізацію основних положень законодавчих документів щодо задоволенняосвітянських потреб населення в дошкільній освіті, рекомендацій ДОІППО, покращення якості освіти, створення належних умов для навчання і виховання дітей,100% охоплення дошкільною освітою дітей 5-річного віку.
У межах Базового компонента дошкільна освіта здійснюється за Державними програмами : "Українське дошкілля" - 9 закладів, ''Впевнений старт" - 3 заклади, "Оберіг" - З заклади.
Всього в дошкільних навчальних закладах району працюють 116 працівників, з них: педагогів – 48 осіб, з яких з вищою освітою -35%; з неповною вищою освітою (з середньою спеціальною) - 27%. 3 педагогічних працівника отримують освіту у вищому навчальному закладі.
Педагогічні працівники дошкільних установ щорічно проходять курсову перепідготовку на базі комунального вищого навчального закладу "Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти". У 2016-2017 навчальному році - 100 %, від запланованої для проходженнякурсовоїперепідготовкикількостіпедагогічнихпрацівників.
З метою соціально-педагогічної компетентності педагогів використовуються різні форми методичної роботи: методичні об'єднання, методичні семінари, майстер-класи, психолого-педагогічні тренінги, проводяться консультації тощо.
У районі функціонують три методичних об'єднання: керівник ів дошкільних навчальних закладів та заступників директорів з навчально-виховної роботи навчально-виховних комплексів, вихователів дошкільних навчальних закладів, вихователів груп раннього та молодшого дошкільного віку. створено районний педагогічний майданні для вихователів дошкільних навчальних закладів та вчителів початкової класів.
Всі дошкільні заклади району працюють за пріоритетними напрямками: музично-естетичний (1 заклад); фізкультурно-оздоровчий (1 заклади); громадянський (4 заклади), еколого-природиичий (1 заклади); морально-духовний (2 заклади).
Актуальним є своєчасне виявлення і розвиток природних нахилів, задатків, здібностей маленьких вихованців. Для роботи з обдарованими дітьми у дошкільних навчальних закладах організовано гурткову та індивідуальну роботу. Результати цієї роботи вихованці демонструють під час проведення конкурсів та інших заходів.
У районі ведеться облік дітей дошкільного віку (від 0 до 6 років - 661 дитина, які проживають на території району), створені та постійно оновлюються банки даних про форму здобуття малюками дошкільної освіти.
Дошкільні навчальні заклади відвідує 342 дитини, що на 30 чол. більше минулого року та становить 94 % від кількості дітей дошкільного віку.
За останні 4 роки в районі створено 30 нових місць для дошкільників.
31 березня на сесії районної ради прийнято рішення щодо відкриття групи для дітей раннього віку (від 1,5 років до 3-х років) на 15 місць у Чернявщинському дошкільному навчальному закладі “Калинка“ з 01.04.2017.
Потреба у влаштуванні до дошкільних навчальних закладів становить 85 місць. Перевантаження груп існує у 4 ДНЗ:
- у Юр'ївському дитячому садку (107 дітей на 5 груп, при нормі – 90 чол.);
- у Новов'язівському дитячому садку (на 2 різновікові групи – 48 дітей при нормі - 30 чол.);
У плані залишається відкриття дошкільної групи у Водянському навчально-виховному комплексі, що вирішило б проблему перенавантаження Новов’язівського дитячого садочка.
У середньому по району на 100 місць виховується 98 дітей (по області 113 дітей).
Харчування дітей дошкільних навчальних закладів району здійснюється відповідно до нормативної бази, згідно рішення сесії Юр’ївської районної ради від 11.01.2017 № 118 – 12/VII“Про організацію харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах та вихованців дошкільних закладів району в 2017 році. З 1.01.2017 року вартість харчування 1 вихованця на день становить 25 грн. 00 коп. (на літній оздоровчий період – 27,50 грн. на день).
Батьки або особи, які їх замінюють, за харчування вихованців у дошкільних закладах (дошкільних підрозділах навчально-виховних комплексів) району сплачують у розмірі 60 % вартості харчування одного вихованця на день.
100% пільги у вигляді безкоштовного харчування ( за кошти місцевого бюджету) отримують:
діти-сироти та діти, позбавлених батьківського піклування – 6 осіб;
діти з особливими освітніми потребами (дітей-інвалідів) -1 особа;
діти із сімей переселенців із зони АТО – 2 особи;
діти з сімей осіб, які проходять (пройшли) військову службу в зоні АТО – 8 осіб;
діти із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”- 17 осіб.
Всі дитячі садки на 100% укомплектовані ставками кухарів.
Станом на 2017 рік по дошкільним навчальним закладам обладнано 9 медичних кабінетів. Медичними сестрами укомплектовані майже всі дошкільні заклади , але складають вакансії посади медсестри: 1,0 ст. в Юр’ївському ДНЗ та 0,5 ст. в Новоіванівському ДНЗ.Медичним персоналом проводяться медичні огляди, аналізується стан здоров'я дітей, проводяться профілактичні заходи. Відповідно до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" в районі щорічно проводиться гігієнічне навчання працівників дошкільних навчальних закладів на базі Управління Держпродспоживслужби в Юр'ївському районі.
У лютому-березні 2017 року дошкільні заклади прийняли участь у районному етапі Всеукраїнського фестивалю-огляду «Джерело батьківських знань»
Виконання положень Закону України «Про дошкільну освіту», програми розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт» та Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція) вимагає від педагогів високого рівня соціально-педагогічної компетентності.
Щорічно плануються і в системі проводяться наради для завідуючих дошкільними навчальними закладами, де розглядаються актуальні питання.
Разом з тим матеріально-технічна та навчально-методична база дошкільних навчальних закладів потребує подальшого оновлення та поповнення, оскільки 6дошкільних навчальних закладів у 2017 році потребують проведення капітального ремонту :
- Новов’язівський дошкільний навчальний заклад «Сонечко» (ясласадок) - харчоблоку;
- Новоіванівський дошкільний навчальний заклад «Веселка» (ясласадок): опалювальної мережі харчоблоку, музично-спортивної зали;
- Чаплинський дошкільний навчальний заклад «Топольок» (ясласадок) - покрівлі;
- Чернявщинський дошкільний навчальний заклад «Калинка» (ясласадок)-комори, їдальні, пральні;
- Юр’ївський дошкільний навчальний заклад «Пролісок» (ясласадок): завершення утеплення фасаду, опалювальної мережі, реконструкції огорожі;
- Шандрівський НВК (дошкільний підрозділ): каналізаційної мережі.
- Основні завдання щодо вирішення проблем та розвитку дошкільної освіти в районі:
- забезпечення виконання завдань розвитку дошкільної освіти, що визначені в районній комплексній програмі Підтримка соціальної сфери, що спрямована на вирішення комплексу соціальних проблем, життя громадян і суспільства в цілому в Юр’ївському районі на 2015-2019 роки
- Введення в штати дошкільних навчальних закладів психологів, фізінструкторів.
- - охоплення дошкільною освітою 100% дітей від трьох до шести (семи) років
- - створення оптимальних умов для реалізації вимог Базового компонента дошкільної освіти, розкриття потенційних можливостей кожної дитини
В районі мають місце позитивні тенденції у ставленні до дошкілля керівництва районної державної адміністрації, районної ради органів місцевого самоврядування. Послідовно реалізується державна політика у галузі дошкільної освіти, тому упродовж останніх років система дошкільної освіти набула стабільних тенденцій щодо свого розвитку та якісного оновлення.
Начальник відділу освіти, молоді
та спорту райдержадміністрації
О.А.КАРПЕНКО |